Mutfaklarda Aydınlatma Önerileri

Gelenekselleşen tavan aydınlatma yerleşimlerinde, aydınlatma çıkışı odanın tam ortasına, tavana konulur. Bu yerleşim kolay müdahale edilebilir gibi görünse de mutfak gibi direkt ışık ihtiyacı duyan alanlarda, oldukça zorlayıcıdır. Dolaptan bir şey alırken veya tezgâh üzerinde çalışırken, ışığın arkanızdan gelmesi, önünüzü net olarak görmenizi veya dolabın içerisini tam olarak görememenizi sağlar.

Bu karanlık alanları önlemek için;

  • Sarkıt aydınlatma kullanmak yerine, farklı yönlere ışık alabileceğiniz, ray spot gibi modeller tercih edebilirsiniz.
  • Eğer mekânınız yeterince yüksek ise, asma tavan uygulaması yapıp dolap ve çalışma alanlarının önlerine, direkt olarak ışığı alabileceğiniz yerlere spot benzeri aydınlatmalar ekleyebilirsiniz.
  • Asma tavan olsa da olmasa da üst dolapların olduğu yerlerde tezgahlar yine de karanlık kalabiliyor. Bu nedenle, üst dolapların altlarına spot veya şerit LED aydınlatma ekleyebilirsiniz. Kullanışlı olmasının yanı sıra, dekoratif de görünecektir.

Yemek alanınız mutfak ile aynı mekânda ise, aydınlatmaların asılma seviyelerinde farklılıklar yaratarak, alanları ayırabilir ve daha şık mekanlar elde edebilirsiniz. Asma tavan kullanmışsanız eğer, tavanda farklı dekorlar yaratabilirsiniz.

 

Yazar: Ezgi Özyiğit
 

 

d
Merhaba! Sizi daha iyi tanıyabilmek ve stilinizi anlayabilmek için birkaç soru sormak istiyoruz.